Průvodce vejškou pro prváky

07 Říj Průvodce vejškou pro prváky

Brzy začíná zase školní rok (ten na vejšce) a na nové studium se tak těší i řada prváků. Pokud patříte mezi ně, určitě už jste se byli zapsat ke studiu, seznamovali se na seznamováku a dostali studijní kupón. Touhle dobou by navíc mělo být na všech školách už dávno po zápise. A určitě tak víte, že TEN SIS je ale úplně na nic, plný zbytečností, složitostí a strašně padá. Univerzitu z té nejhorší stránky jste tedy již objevili, tak tedy přejděme ke zbytku věcí, které je potřeba zařídit a naučit se.

1) Nakupte si všechny možné kartičky

Vysokoškolský život nepřežijete bez ISICu (na který lze získat spoustu slev), nebo studijního průkazu. Ty vám umožní vstup do školy, dá se přes ně kopírovat, používají se v menze a fungují také jako kartičky do knihovny. A ano, každá fakulta má svou knihovnu, kterou můžete využívat. Stačí se v nich zaregistrovat a k půjčování dokumentů používat ISIC (nebo studijní průkaz). Od věci není se také zaregistrovat v městských knihovnách, vědeckých knihovnách apod. Na ty už ale dostanete kartičku speciální.

Potřeba je také zajistit si kartičku na dopravu. Pokud studujete ve velkém městě, pořiďte si MHD průkazku (Lítačku, Šalinkartu…). Jestliže dojíždíte, zjistěte si, zda máte nárok na slevovou kartu pro studenty. Já například do Prahy dojíždím za 31 Kč (normální stojí kolem 40) a MHD kartu mám za 260 Kč měsíčně (normální 550 Kč). A to se vyplatí!

"Dude! I'm writing a letter to my parents. How many N's in money?"

„Dude! I’m writing a letter to my parents. How many N’s in money?“

2) Studijní

Máte-li zájem o studentské slevy na jízdném, sežeňte si potřebné formuláře, karty… a utíkejte na studijní. A když už budete tam, poberte pár potvrzení o studiu, které budete zajisté brzy potřebovat (do banky – některé banky nabízí studentům vedení účtu zdarma, pro mámu do práce nebo pro vlastní brigádu). Než se ale kamkoliv vydáte, zjistěte si nejprve OTEVRÍRACÍ DOBU studijního oddělení, jméno studijní referentky a místo, kde ho vlastně najdete (různé obory mají různá okýnka).

3) Ve škole jako doma

Rozvrh hodin si vyfoť a fotku si pak nastav jako tapetu plochy, takhle budeš mít přehled o tom, kdy máš kde být. Zjisti si také místo jednotlivých učeben a hlavně budovu, ve které leží. Některé domy jsou vyloženě bludištěm. Od druháků vyzvěz na jaké předměty je potřeba chodit a na jaké ne. Pobav se s nimi také o učitelích. My máme například ve škole učitele, který má rád žloutkové věnečky a studenti mu je nosí, když přijdou pozdě do hodiny.

4) Oslovujeme, voláme

Když už jsme u těch učitelů, nauč se akademické tituly a správné oslovování. Na vejšce nelze každému říkat „pane profesore“ nebo „hej, ty“. A ani v e-mailu vám nebude stačit „Dobrý den“.

Dobré je vědět, jak který učitel vypadá. A jak se jmenuje. Moje kamarádka si celý jeden semestr myslela, že nás dějiny učí žena, zatímco já jsem tam každou (dobře, ne každou) středu v osm ráno vídala muže. Další můj spolužák se šel zase domluvit ohledně testu do kabinetu, kde našel jen jednoho učitele. Začal se ho na něco vyptávat, až mu ten učitel řekl, že má špatného chlapa a bohužel to bral velice vážně.

 

University Challenge.

University Challenge.

Dělejte věci včas (ha ha ha ha), za den esej Kameníčkovi nenapíšete (já jsem to ale dokázala, heč). V sylabu dávejte pozor na doporučenou četbu, učitelé ji někdy nezmiňují, ale pak z ní rádi dávají testy.

5) K dobré práci vám pomůže praxe

K získání dobrého zaměstnaní vám ale škola stačit nebude. Důležitá je také praxe, kterou můžete shánět už od prváku (nebo ještě dříve). Zeptejte se klidně na studijním, učitelů nebo kamarádů, třeba vám dají nějaký zajímavý tip.

6) Nenechte se zlomit

Abyste nezískali pocit deziluze, zajímejte se o učivo sami. Pokud vás něco skutečně nadchne, nebudete si poté tolik brát to, že vás ve škole něco zklamalo nebo nebaví. Neoddávejte se depresím. Neživte v sobě nenávist k vědomostem. Vždy a ve všem záleží na vás.

A taky se často bavte. Ať už na školních akcích (to byste se divili, jak mohou být cool, když je pořádají aktivní studenti) nebo třeba na pivu v Rotundě (tam budu čekat já). Zanadávat si na někoho mezi kamarády je to NEJLEPŠÍ.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat