Jak se dobře připravit na maturitu

03 Čvn Jak se dobře připravit na maturitu

Květen je tu a každému přinesl něco jiného. Někomu možnost obléct si šaty a kraťasy, dalšímu alergii a jinému zkoušku ohněm – maturitu. Po již proběhlé první části státní maturity přichází část druhá, a k tomu ještě maturita z profilových předmětů. A právě proto jsem se rozhodla poradit vám pár pravidel, která vám (snad) pomohou při učení:

1) Začněte se učit včas

To nejdůležitější je mít na učení dostatek času. Ještě jste se nezačali? Špatně! Už včera bylo pozdě. Honit veškeré učivo až během svatého týdnu se vám nemusí vyplatit. A to o to víc, pokud jste se celé čtyři roky váleli a výpisky viděli jen zdálky (výjimku tvoří geniální lidi, zdravím Páju). Rozvrhněte si, kolik musíte denně nastudovat otázek, abyste se všechno stačili naučit včas. A zbyl vám i nějaký den na opakování a odpočinek. Jestliže vás tlačí čas, učte se opravdu denně, a to především o svatý týden.

Moje zkušenost: Já jsem se stihla naučit maturitu za týden, ale jen proto, že jsem dva předměty dávno uměla a na zbývající dva jsem se v průběhu čtyř let tak nějak vždycky učila. Ale i přesto jsem se učila každý den od rána do večera a směle to nikomu nedoporučuju.

2) Udělejte si seznam, měřte si čas, naučte se všechno

Jakmile si správně rozvrhnete čas, můžete se pustit do učení. Vypněte počítač, mobil, televizi, rádio (má ho doma ještě někdo?), tablet atd. Zbavte se všech možných rozptýlení a zkuste se ukrýt někam na samotu. Udělejte si seznam jednotlivých okruhů a odškrtávejte ty, které už umíte. Až uvidíte, jak se seznam postupně zužuje, bude vám příjemně. Nezapomínejte si poznámky barevně zvýraznit, popřípadě doplnit o obrázky.

Když už daný okruh ovládáte, zkuste o něm plynule hovořit a měřte si při tom čas. Díky tomu zjistíte, kolik času vám otázka zabere. Dobré je také zkusit se při tom nahrávat. To vám prozradí, jak rychle mluvíte. Nahrávku pak můžete poslouchat kdykoliv během dne a tím si dané téma zopakovat. Hlavně si ale projděte všechny otázky, i když vás některé vůbec nebaví. Určitě uslyšíte pohádky o tom, jak se někdo vůbec neučil a maturitou prošel. Věřte, že zrovna vám se tohle rozhodně nestane.

Moje zkušenost: Mně nejvíce pomáhají mnemotechnické pomůcky.

3) Orážejte, pijte, spěte

Při všem tom učení nezapomínejte na odpočinek. Nepřehánějte to a dopřejte si čas na relaxaci. Jděte se projít na čerstvý vzduch nebo se sejděte s kamarády. Zacvičte si, zajděte si do divadla, dejte si kafe se ségrou. Prostě aspoň na chvíli vypněte. Na druhou stranu to ale ani s odpočinkem/pitím piva nepřehánějte.

Během svaťáku dostatečně pijte a jezte. Nezapomínejte na kvalitní spánek. Zvlášť dobře se vyspěte den předzkouškou.

Moje zkušenost: Když jsem se učila na maturitu, tak mi ségra pustila jeden seriál, který mě začal bavit. Kdybych neměla pud sebezáchovy, asi bych se dokázala koukat každý den celý den. Takhle mi stačily tři díly denně. Proto k sobě nepouštějte sestry.

4) Naučte se na praktické úkoly, sledujte zprávy

Dostatečně dobře se připravte i na praktické úkoly, pokud je vaše škola vyžaduje. Počítejte příklady, učte se z map, naučte se poznávat zvířata a rozeznat výtvarné slohy. Před zkouškou z určitých typů předmětu (zeměpis, občanka, eko…) si projděte aktuální informace z tisku i online deníků. Je možné, že se vás na ně zeptají. Nebo se budou vázat k určitému okruhu (volby v USA, hlasování o referendu o EU v ČR…).

Tip: Zvlášť u otázek týkajících se kurzů měn, zemí či konfliktů je důležité sledovat zprávy.

5) Ostatní vám mohou pomoci

Některé maturitní otázky vám nemusí být úplně jasné, buďte proto v kontaktu s učiteli i spolužáky. Ti vám mohou lecco objasnit. Od věci také není společné učení. Abyste si ujasnili, jak vlastně maturita probíhá, jděte se na ni podívat (volný přístup). Dobré je také zjistit si, jaká otázka již byla v daný den vylosována (z vašeho předmětu).

Moje zkušenost: Nejlépe mi vždy pomohou informace, které získám na poslední chvíli. Zkuste si proto s kamarády před zkouškou projít to, co vám není zcela jasné.

6) Pohodlné oblečení, podstatné informace

V den samotné maturity se oblečte i obujte pohodlně. Zbytečně naškrobené prádlo nebo špičaté boty vás mohou rozptylovat. To ovšem skutečně neznamená, že byste měli přijít v mikině a teplákách. K maturitě choďte pouze ve společenském oděvu! Nezapomeňte na hodinky, které vám pomohou hlídat si čas.

Na potítku neztrácejte čas se zbytečnostmi. Vypište si hlavně všechny podstatné informace a pokuste se obsáhnout celé téma. Mluvte spisovně (!!!!) a plynule. Plynulost vašeho monologu zkoušejícím zamezí do něj vstupovat. Pokud je otázka krátká, mluvte pomalu (ale zase ne moc). Především ale buďte sebevědomí, ne arogantní.

Tip: Pokud si myslíte, že jste nezvládli písemnou část státní maturity, rozhodně nezjišťujte výsledky před ústní zkouškou. Kdyby byl výsledek skutečně špatný, jen by vás to zbytečně rozhodilo.

Rada na závěr: Hlavně, prosím vás, NEBREČTE!

Brečte klidně na záchodě, venku, na chodbě, v autobuse, při letu padákem, v posteli, na zemi, na stromě, na louce, ve vodě, ale ne při zkoušce.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat