Chceš si užít Silvestr a zároveň nebýt trouba? Tak se (ne)chovej takhle

31 Pro Chceš si užít Silvestr a zároveň nebýt trouba? Tak se (ne)chovej takhle

Jasmin Ježková, článek pro projekt Já-Ty-My Spolu v bezpečí

Pojďme společně zjistit, jak můžeme i party silvestrovský svět proměnit v bezpečné místo pro nás pro všechny. 

Každý rok miliony lidí po celém světě oslavují konec starého a začátek nového kalendářního roku. Trávíme čas v restauracích, barech, klubech, venku, ale i třeba “jen” doma s přáteli, případně sami. Pro mnohé z nás je to hezká každoroční tradice, kterou si přizpůsobujeme naší povaze a náladě. V kombinaci lidi-alkohol(a jiné drogy)-noc může být ale i tato hezká tradice (a jakékoliv jiné večerní radovánky) pro někoho pěkně nepříjemný zážitek. A i my, ať už si to uvědomujeme, či nikoliv, můžeme být strůjci těchto nepříjemností. 

Abych nás dovzdělala, rozhodla jsem se položit několika lidem stejnou otázku, která by mi měla pomoci zjistit, co můžeme dělat jinak, abychom se všichni cítili bezpečněji a každý z nás si tak mohl večer(y) skutečně užít! 

OTÁZKA

„Blíží se oslavy nového roku a s nimi mohou přijít i nějaké negativní zkušenosti spojené s alkoholem, nocí a dalším. Je něco, co bys chtěl/a, aby ostatní (ne)dělali, když vyrážíš mezi lidi?”

*konsent = souhlas něco udělat, či dovolit někomu něco udělat

Připomínka: Je důležité, abychom si uvědomili, že ačkoliv může být opilý člověk více přátelský, neznamená to, že nám dává svolení se ho jakkoliv dotýkat, líbat, kamkoliv odvádět… K tomu, aby s námi měl někdo intimní fyzický kontakt, je vždy potřeba (NEVYNUCENÉHO) souhlasu, pokud je člověk natolik opilý, že neví o sobě, ani o světě, jen predátor takového člověka ZNEUŽIJE k sexuálním úkonům. 
 
Připomínka: A pokud přece jen někoho oslovíš a dostane se ti odmítnutí, statečně to přijmi a nech dotyčnou/dotyčného na pokoji.
Připomínka: Pyrotechnika je velmi nebezpečná a mučí a zabíjí zvířata
Připomínka: NIKDY NIKOHO nepřemlouvej, nebo dokonce nenuť do alkoholu. Není příjemné muset po 20. vysvětlovat, že člověk nechce pít, proč nechce pít a neznamená to, že ti kazí zábavu. Lidé mají své důvody, proč nechtějí pít a ostatním je do nich houby.
Připomínka: Pokud se po požití alkoholu chováš jako čuník, tak nepij.

Kryštofa & Jakuba sice z první nenapadlo, co by mohli druzí udělat pro to, aby se oni cítili bezpečněji, ale chtěli se podělit alespoň o nějaké rady, které by nám mohly pomoci.

BONUSOVÉ KOLO – Nasbírej toho co nejvíc 

Jak se o sebe starat, abychom se vzájemně cítili více v bezpečí? 

  • Když vidím velice opilého člověka, zeptám se ho, jestli je v pořádku a zda potřebuje pomoc. 
  • Nabídnu mu vodu, zavolám taxík, zeptám se, odkud je a jestli je tu s někým.
  • Pokud se jedná o mé kamarády, také nabízím vodu, jsem po celou dobu s nimi, volám taxík a v nejlepším případě je doprovodím až domů. 
  • Pokud jsem muž a jdu v noci po prázdné ulici a před sebou mám ženu, přejdu na druhou stranu, je to hezké a ohleduplné gesto.
  • To samé může platit i v jiných případech, které nemusí záviset na pohlaví, roli může hrát tělesná stavba, věk apod. 
  • Nikoho do ničeho nenutím. Ani do alkoholu, ani do toho, aby mi dal ten cute barman svý číslo. 
  • Pokud mám pocit, že se někomu líbím, dotyčnou/dotyčného oslovím a jsem odmítnuta, omluvím se a situaci opustím. Rozhodně dál nic dál nezkouším, nepřemlouvám, netlačím. A rozhodně vzteky nenadávám. 
  • Na cizí lidi jen tak nešahám.
  • Pokud si všimnu nějaké zvláštní situace kolem sebe, zbystřím. A vyhodnotím-li ji jako potenciálně nebezpečnou, zasáhnu (položím otázky, dám vědět obsluze podniku,…)
  • VŽDY ALE DBÁM I NA SVÉ BEZPEČÍ, a pokud se cítím v nebezpečí, nechám řešení situace na informované obsluze, zavolané policii apod. 
  • Než vyrazím mezi lidi, klidně si můžu v kolektivu přátel říct, co ten večer očekávám (chci/nechci se seznámit), co mi  dělá problém a v čem bych chtěla pomoci (například si stanovit znamení, pokud se s někým nebudu chtít bavit, nebudu se cítit dobře). 
Žádné Komentáře

Omlouváme se, komentáře jsou v této době vypnuté.